رئیس این سازمان با بیان اینکه آنچه دراین گنجینه عظیم هنری و تاریخی اهمیت فراوان دارد قرآن‌ها و کتابهای خطی نفیسی است که از لحاظ نفاست، حُسن خط، تذهیب، کتابت، کتاب آرایی، صنعت جلدسازی، کاغذ و مینیاتور از گرانبهاترین ‌گنجینه های منطقه و جهان اسلام است گفت: آنچه این گنجینه را بی نظیر وبی بدیل ساخت نفایس قرآنی است این نفایس شامل مصاحف شریفه منسوب به اهل بیت(علیهم السلام) می شود که گل سرسبد و از نوادر و نفایس خطی جهان اسلام محسوب می شوند افزون بر این تعداد صد نسخه قرآن نگاشته شده بر پوست آهوست و به همین دلیل کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی یکی از مهمترین گنجینه هایی است که بیشترین قرآن مکتوب بر پوست آهو را در اختیار دارد.

 

محمد هادی زاهدی گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی را با بیش از 85 هزار نسخه نفیس خطی شامل مصاحف شریف منسوب به ائمه اطهار (علیهم السلام)، قرآن های روی پوست آهو،کتب و رسائل علمی، فرهنگی وهنری، جلدهای نفیس روغنی، سوخت و معرق، مرقعات هنری و... به عنوان غنی‏ترین گنجینه نسخ خطی در منطقه و جهان اسلام نام برد و اظهار داشت: برخی از آثاری که از ابتدای سال از طریق وقف، اهدا و خریداری به این مجموعه افزوده شده در نوع خود نفیس و منحصر به فرد می باشند.

وی تصریح کرد: در این مجموعه تعداد 158 نسخه قرآن خطی،949 نسخه کتاب خطی،314 جزوه خطی،477 نسخه دستنویس خطی،190نسخه کتاب خطی عکسی، تعداد28 تابلو خطی وهنری،12 فقره وقف نامه، 531 نسخه کتب خطی امانی،2922 کتاب و قرآن ثبت موقت و274 فقره اشیاء ریز می باشد.

زاهدی بخش دیگر آثار افزوده شده را تعداد1757 نسخه کتاب چاپ سنگی نام برد که برخی از این آثار به لحاظ نفاست نسخه و مجالس تصویر درنوع خود بی نظیر می باشند. وی افزود: در راستای حفاظت و نگه داری از میراث مکتوب بشری تعداد95598 عنوان از نسخ خطی، چاپ سنگی و مرقعات دیجیتال سازی شده است.


گفتنی است کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بواسطه انتساب آن به‌آستان ولایت مدار وملکوتی حضرت رضا(ع) همیشه مورد توجه عاشقان وارادت مندان آن حضرت بوده وبرهمین اساس در طول تاریخ پذیرای بسیار از مجموعه های خطی بوده که امروزه به عنوان گنجینه بی بدیل ازمیراث مکتوب بشری تصویری بی بدیل از عشق و وارادت علما،فضلا، دانشمندان،نویسندگان ودوستداران ائمه اطهار را به ما نشان می دهد.