رئیس اداره مخطوطات سازمان سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با بیان این مطلب گفت: این نسخه نفیس در شعبان سال 1075، به دست جعفربن عبدالله حسینی کتابت شده است.

 

سید محمدرضا فاضل هاشمی، با اظهار اینکه این کتاب به  آستان قدس رضوی اهدا شده است، بیان کرد: وقف‌نامه آن، در پشت صفحه آغازین در سال 1363 نگاشته شده است.

 

وی در وصف این نسخه نفیس توضیح داد:‌ این کتاب در 139 برگ و در ابعاد 8 * 7/14، به خط نسخ معرب خوش و 12 سطر در هر صفحه به نگارش درآمده است.

 

فاضل هاشمی،‌ کاغذ به کار رفته در این نسخه را آهار مهره نخودی،‌ خواند و افزود: نسخه یاد شده، دارای سرلوح و کتیبه و حاشیه مذهب و منقش است و بین سطور در صفحه اول، طلا اندازی شده است.

 

وی در ادامه تشریح کرد: جلد این کتاب، تیماج ضربی است، عناوین، ‌به خط ثلث و به قلم زر نگاشته شده است و جدول بندی صفحات به زر و تحریر مشکی است. فاضل هاشمی، با بیان اینکه، این نسخه دارای سرلوح مزدوج، پیشانی نیم ترنجی و حاشیه تشعیری است، گفت: سرلوح، یک سوم صفحه را در برگرفته است.

 

وی در پایان افزود: نام کاتب، در مثلث وارونه ‌ای، با عبارت « تم علی ید احقرالعباد ابن عبدالله جعفرالحسینی» ثبت شده است.

 

گفتنی است، کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با بیش از 85هزار نسخه خطی از دوره های زمانی مختلف و در موضوعات گوناگون، از قطب‌های علمی فرهنگی و هنری جهان اسلام به شمار می‌رود