گنجینه ارزشمندی از دست‌نویس‌های کهن، کتاب‌های چاپ سنگی و چاپی با موضوع علم پزشکی، در قالب نمایشگاهی علمی و فرهنگی، از 4 تا 10 شهریورماه در محل کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید عموم گذاشته شده است.


رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این مطلب گفت: «در این نمایشگاه، گنجینه ارزشمندی از دست‌نویس‌های کهن، مانندِ فصول (اثر بقراط حکیم)، نفایس الفنون فی عرایس العیون (اثر محمد بن محمود آملی) و المائه فی الصناعه الطبّیه (اثر ابوسهل عیسی بن یحیی) به نمایش گذاشته شده است».

 

محمدجواد قوی خاطرنشان کرد: «در بخش دیگری از این نمایشگاه، مجموعه‌کتاب‌های ارزشمند چاپ سنگی با موضوع پزشکی، مانندِ القانون فی الطب (اثر ابن سینا)، اکسیر اعظم، حدود الامراض، میزان الطب، مفرح القلوب، تشریح بدن انسان و تحفه حکیم مؤمن، در معرض دید عموم قرار گرفته است».

 

وی با بیان این که در کنار دست‌نویس‌های کهن و مجموعه‌کتاب‌های چاپ سنگی، کتاب‌های چاپی ارزشمندی مانند طب الامام موسی الکاظم علیه‌السلام، طب الامام الصادق علیه‌السلام، اطلاعات پزشکی خانواده، مبانی آداب و رسوم تغذیه، بیماری و درمان، رساله جامع الشفاء، و زندگی با دردهای مزمن، در معرض نمایش عموم قرار دارد، افزود: «با توجه به غنای کتابخانه آستان قدس رضوی از لحاظ وجود دست‌نویس‌های کهن و کتاب‌های چاپ سنگی و چاپی، این سازمان با هدف معرفی این مجموعه به نسخه‌شناسان، پژوهشگران و علاقه‌مندان، به مناسبت‌های مختلفی اقدام به برگزاری نمایشگاه می‌کند که مورد توجه جامعه علمی قرار دارد».

 

گفتنی است که «نمایشگاه دست‌نویس‌های کهن، کتاب‌های چاپ سنگی و چاپی با موضوع پزشکی»، همه‌روزه از چهارم تا دهم شهریورماه، صبح و بعد از ظهر در محل کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، پذیرای عموم علاقه‌مندان به آثار فرهنگی و معنوی است.