بیانیه آیت الله هاشمی رفسنجانی در چهاردهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی

در ابتدای سخنرانی، یاسر هاشمی رفسنجانی به قدردانی و تشکر از برگزارکنندگان همایش پرداخت و اظهار داشت: خداوند را شاکرم که به بهانه اعلام پیام ریاست محترم تشخیص مصلحت نظام، در جمع استادان، پژوهشگران و فرهیختگان کشور هستم و جا دارد از مدیران و اعضای کتابخانه ملی که این همایش مهم را برگزار کردند؛ تشکر کنم.

وی در ادامه افزود: بزرگداشت حامیان نسخ خطی، در حقیقت بزرگداشت انسانهای بزرگ و فرهیخته ای است که عمر خود را صرف پیشرفت فرهنگی کشور کردند. در همین خصوص، بیانیه آیت الله هاشمی رفسنجانی را قرائت می کنم.

"بیانیه  آیت ا... هاشمی رفسنجانی درخصوص همایش بزرگداشت حامیان نسخه های خطی

نسخه های خطی، شناسنامه ای مستند از فرهنگ و تمدن ملتها و نشان دهنده جایگاه مردم آن سرزمین در علم و دانش هستند و خدا را شکر که ایران عزیز از این سرمایه عظیم در هر دو بعد ملی و اسلامی برخوردار است و امروز به غیر از کتابخانه هایی که نسخ خطی دارند، بسیاری از خانه های مردم، محل نگهداری نسخه هایی است که نسل اندرنسل به آنها رسیده و از این سرمایه ارزشمند استفاده ای در حد نگهداری و افتخار می کنند؛ ای کاش نهضتی در کشور به راه بیفتد تا هر ایرانی، هر نسخه خطی را که در اختیار دارد به مرکزی یا کتابخانه ای تحویل دهد تا با تمرکز، این آثار گرانسنگ، تبدیل به سرمایه ای فرهنگی و اجتماعی عظیم در کشور شود.

افسوس، دیگر هر ایرانی دلسوز فرهنگی در خصوص نسخه های خطی، فروش آنها به دلالان خارج از کشور است و در شگفتم که چگونه افرادی سودجو و ضدفرهنگ راضی می شوند ماهیت فرهنگی و ادبی کشور خود را بفروشند. در حالی که می دانند از نظر ارزش، بی قیمت هستند.

اینجانب در یک بررسی، بخشی از نسخ ارزشمند خطی را مرواریدهای ارزشمند یافتم و خدا را شکر که در زمان مسئولیتم، این امر سر و سامان بیشتر و مناسب تری گرفت و بعدها چاپ و انتشار نسخ خطی مجلس شورای اسلامی به شیوه ای برای گسترش فرهنگ و ادب کشور تبدیل و تلاش برای حفظ و ترمیم اسناد کشور هم انجام شد.

همایش بزرگداشت حامیان نسخ خطی، حرکتی ارزشمند در جهت نهادینه کردن احترام به کسانی است که عمر شریف خویش را در جهت بسط و گسترش فرهنگ ایرانی، شیعی و اسلامی صرف کردند و امسال به یاد شخصیت عالمی همچون آیت الله عزیزالله عطاردی برگزار می شود که بیش از 30 اثر در زبان عربی و 50 اثر از زبان فارسی از ایشان به جای مانده.

با تقدیر از برگزارکنندگان این همایش، امیدوارم در کنار تجلیل از بزرگان، برای تربیت جوانان دانشجو در جهت علمی تر کردن بهره برداری از نسخ خطی، بیشتر و مناسب تر قدم بردارید.

اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام"

/ 0 نظر / 21 بازدید