وقفِ قرآن دست‌ نویس سده 13 قمری به کتابخانه حضرت رضا(ع)

رئیس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این مطلب گفت: « قرآنِ دست‌نویس ارزشمندی که توسط خانم شهناز نظیری منفردی به نیت مادر و مادربزرگشان به کتابخانه حضرت رضا علیه‌السلام اهدا گردید، به خط نَسخ عالی بر روی کاغذ نخودی آهار مهره توسط محمد باقر به سبک میرزا احمد نیریزی کتابت شده است».

 

       سید محمد رضا فاضل هاشمی خاطرنشان کرد: « این قرآن دارای تذهیب، جدول‌کشی اوراق به زر ، تحریر مشکی، شنگرف و سرترنج است، دو صفحه ابتدای آن تمام تذهیب شامل کتیبه و سرلوح زرین پرکار شبیه مکتب شیراز و با حاشیه تشعیری مرصع تصویر سازی شده است».

 

وی با بیان اینکه دراین اثر ارزشمند معنوی سرسوره ها طلاپوش در کتیبه های زرین قلمدانی و نشانها سنجاقک زرین می باشد افزود: « جلد این قرآن دورو که روی بیرونی ضربی و در رویه داخلی کتیبه هایی وجود دارد».

 

درهمین زمینه واقف این اثر معنوی، عشق و ارادت به آستان ملکوتی حضرت رضا(ع) را انگیزه خود از وقف عنوان کرد و اظهار داشت: « این قرآن نسل به نسل در خانواده ما به عنوان میراث ماندگار بوده است و خیلی وقت بود که من تصمیم گرفتم که به جایی مطمئن بسپارم و اکنون خوشحالم که این قرآن در کتابخانه حضرت رضا(ع) قرار گرفته است».

 

وی خاطرنشان کرد: « اکنون با اهدای آن به کتابخانه حضرت رضا(ع) خیالم از همه جهت راحت می باشد و می دانم که این قرآن در این کتابخانه حفظ و به دست نااهل نمی افتد».

 

بر اساس اعلام روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی با حدود 85 هزار دست‌نویس کهن، یکی از پایگاه‌های فکری جهان اسلام است که با نیّت‌های خیر واقفان و اهداکنندگان دست‌نویس‌های کهن در طول تاریخ به وجود آمده است.

 

/ 0 نظر / 26 بازدید