کتابخانه بازار به عنوان1001کتابخانه دیدنی دنیا اززبان معرف آن محمدمریدی به ایفلا

کمی جلوتر ، از خیابان ناصر خسرو می گذرید ، خیابانی با هزاران حکایت و هزاران بنای کهن رسمی و غیر رسمی که هنوز آثار فراوانی از گذشته های دور در آن یافت می شود.

بعد از آن به خیابان ناظم الاطباء می رسی. ناظم الاطباءپزشک، ادیب و دانشمند ایرانی و از برجسته‌ترین پزشکان ایرانی اواخر عهد قاجار محسوب می‌شود و پزشک مخصوص دربار مظفرالدین شاه و مؤثر در امضای فرمان مشروطیت بوده‌است.

وی در تأسیس چند مریضخانه به سبک اروپایی در تهران و مشهد و... نقش اصلی داشته و از بنیان گذاران نخستین مجلس حفظ‌الصحة در تاریخ ایران به شمار می‌آید.

تألیفات پزشکی وی متعدد بوده و در زمینه‌های غیرپزشکی نیز شاخص‌ترین اثر او فرهنگ لغت بزرگ و چهارجلدی است که با عنوان فرهنگ ناظم‌الاطبا مشهور است.

در میانه های خیابان وارد کوچه حشمتی می شوید.دیگر نم نمک بناهای قدیمی و بادگیرهای سربه فلک کشیده زمان گذشته ، حکایت از محله عودلاجان را می دهد. عودلاجان یا اودلاجان از محله‌های قدیمی شهر تهران، از غرب به خیابان ناصرخسرو، از شرق به ری، از شمال به امیر کبیر و از جنوب به ۱۵ خرداد محدود است و سه محله اصلی امامزاده یحیی، پامنار و ناصرخسرو را در بر می‌گیرد که از نظر تاریخی، به دلیل وجود بناهای تاریخی متعدد، بسیار غنی است. برخی از مشاهیر تاریخ معاصر ایران مانند خاندان قوام الدوله، خاندان مستوفی، نصیرالدوله پدر تاجر ثروتمند و نخستین وزیر فرهنگ دوره پهلوی، سید حسن مدرس، نماینده مجلس شورای ملی و چهره نامدار مشروطیت در عودلاجان ساکن بودند. خانه‌های پراتاق این محله در عرف عوام به خانه قمر خانم معروف بوده‌است.

عودلاجان از مناطق اعیان‌نشین تهران در دوره قاجار بوده است و همپای بازار ،وفاداری بیشتری را به مذهب و روحانیت بروز می‌دادند. این را می‌توان از وجود ۱۶ مسجد و مدرسه در این کوچکترین محله تهران دریافت .طبق اسناد به جا مانده از دوره قاجار، بیشترین آمار روضه خوانی، زیارت نامه خوانی و تعزیه گردانی در آن به چشم می‌آمد، هر چند که امروزه چهره کریه اعتیاد در این کوچه ها ، قلب هر عابری را به درد می آورد.

پس از ورود به کوچه کمالی ، سمت راست ، خانه ای است که لحظه ای ، شما را وادار به کوتاه کردن قدمهایتان می کند.

اگر ذوق دیدن آثار تاریخی را داشته باشید و یا اهل مطالعه ، با مرور جملات تابلو ورودی ، مسیرتان را به سمت داخل خانه می گردانید.

بله!

اینجا خانه فرهنگ و کتابخانه بازار است!

خانه ای با قدمت قریب به 200 سال !

خانه ای باز سازی شده اما با تالار آئینه ای دست نخورده و قدیمی که احتمالا شاه نشین و تالار اصلی خانه بوده است.

از  پله ها که پایین می آیید حیاطی نسبتا دلباز ، حوضی در وسط با نیمکتهایی برای استراحت و تعمق در گذشته تا حال ، شما را فرا می خواند!

اتاق های بالا با پنجره های چوبی. اما آنچه مهم است اتاق سمت راست حیاط که چهره در خورشید عالم تاب کشیده است.تالاری با قدمت بیش از 150سال و خاطراتی از سه نسل و یا بیشتر.درهایی آب طلا دیده و آینه هایی فرنگی که روی هزاران نفر را با هزاران احساسات نمایان کرده است.هیچ کجای تالار نشانی از تهی بودن نیست. انواع نقاشیهای باغهای اروپایی به همراه گل و بوته های بومی نوازشگر چشمان هر بیننده ای است!

آیینه ای اصلی که در محراب گونه تالار نمایشگر چهره عمه ناصرالدین شاه بوده است و قبه ای در کنار آن به عنوان آویزگاه جامه زنانه اش!

کافی است لحضاتی در آیینه گاه تالار بمانید تا درخواست گرفتن عکسی از این همه زیبایی داشته باشید حتی به عنوان ثبت حضورتان.

راستی چه جریاناتی در این سالها در اندرونی آیینه گونه گذشته است و چه کسانی به این حرم پا گذاشته اند؟

بعد از فراغت تماشای تالار و سرداب خانه ، قدم به مخزن کتابخانه می گذارید!

کتابخانه ای با گنجینه هایی از علم ! کتابخانه ای با بیش از 6000 عنوان کتاب!

از انواع کتب ، تقریبا می توانی کتابی بیابی. کتابخانه علاوه بر بخش عمومی ، دارای بخش کودک نیز می باشد تا چنانچه فرزند کودک شما همراهتان باشد و شما بخواهید با خیالی راحت از بخشهای کتابخانه بازدید داشته باشید ، می توانید کودکتان را به کتابدار بسپارید تا وی را با کتب سنی مناسب مشغول کند و البته پرورش حس دوست داشتن کتاب وترغیب به مطالعه .

گرفتن کتاب هدیه ای نیز از برنامه های کتابخانه بازار می باشد.

ازدیگر برنامه های کتابخانه راه اندازی ((ایستگاه دانایی)) در مراکز عمومی و شلوغ محله است.به طور مثال دو قفسه کتاب در بیمارستان خیریه سیدالشهداء در 4 راه گلوبندک تحت این عنوان نصب شده که مراجعان در ساعاتی که در صف انتظار پزشک معطلند می توانند از کتب این ایستگاه استفاده نمایند. نصب و راه اندازی این ایستگاه می تواند حتی به درخواست آپارتمان شما باشد.

چنانچه اهل مطالعه باشید ، با عضویت ویژه کتابخانه ، همزمان عضو بیش از 80 کتابخانه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران می شوید که در تمامی مناطق شهرداری گسترش دارد.از شمال و شرقی ترین نقطه تا جنوب و غربی ترین جای شهر! فقط کافی است عکسی برای اسکن داشته باشید و حافظه ای که شماره ملی شما را ثبت کرده باشد! کتابهای طهران قدیم و نمونه کتب قدیمی در ویترین نزدیک درب ورودی کتابخانه ، نظرتان را به خود جلب می نماید.می توانید همان لحظه ، کتابی به امانت بگیرید و باتمدید تلفنی ، دو ماه کتاب نزدتان محفوظ بماند تا با خاطره ای خوش ، یکی از 1001 کتابخانه دیدنی دنیا را  تماشا کرده باشید!

/ 1 نظر / 21 بازدید
javad

thanks