نسخه خطی «مجموعه» در کتابخانه ملی مرمت شد

این کتاب با عنوان «مجموعه» از سوی اداره کل کتاب های خطی و نادر، در اختیار اداره کل حفاظت و نگهداری سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار گرفته بود تا به صورت اصولی و تخصصی مرمت و بازسازی شود.

 

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، کتاب مذکور152 برگی و دارای ابعاد 19×15 سانتی متر و جلد مقوایی است و آسیب های آن شامل پارگی در صفحات اول و وسط کتاب، عدم استحکام دوخت و مرمت های غیراصولی و قدیمی در برخی صفحات بود.


در نهایت کارشناسان متخصص اداره کل حفاظت و نگهداری سازمان اسناد و کتابخانه ملی، پس از انجام اقدامات اولیه مانند آسیب شناسی و آفت زدایی، ابتدا مرمت های غیراصولی را با دقت از صفحات جدا و بعد از آن صفحات آسیب دیده را با کاغذ مرمتی همرنگ و هم ضخامت سند مرمت کرده و در انتها، دوخت مجدد و ساخت جلد جدیدی را برای این نسخه را در دستور کار قرار دادند. در عکس وضعیت کتاب، قبل و بعد از مرمت قابل ملاحظه است.


گفتنی است سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از پایگاه های اصلی مرمت نسخ خطی و اسناد کهن در جهان شناخته می شود و همه ساله کارشناسان بسیاری از سایر کشورها به ویژه کشورهای منطقه، آموزش و مهارت های لازم را در آرشیو ملی ایران فرا می گیرند.

/ 0 نظر / 3 بازدید