مرمت 169 نسخه نفیس خطی در کتابخانه مرکزی آستان قدس

وی افزود: با توجه به افزوده شدن حجم بسیار آثار تاریخی، فرهنگی  اهدایی به حرم مطهر رضوی، وظیفه این اداره از مرمت نسخ خطی و کتابهای قدیمی به بازسازی و مرمت  اشیای موزه ای گسترش یافت و تمام اشیای موزه ای موجود در مخازن اسناد، کتابخانه و موزه سازمان و نیز خزارنه آستان قدس رضوی شامل آثار  فلزی، فرش و منسوجات، سفالی، چوبی و تابلوهای نقاشی و کتیبه در بخش های مختلف این اداره مرمت می شود.

ثابت جازاری گفت: با توجه به وظیفه این اداره نهاد درامر مرمت و حفاظت آثار تاریخی و فرهنگی، از ابتدای امسال تاکنون افزون بر 169 نسخه خطی، 19 نسخه قرآن و جزوات قرآنی خطی، 110 لت جلد چرمی، شش لت جلد لاکی روغنی مرمت شده است.

وی افزود: در این مدت همچنین به همت متخصصین مرمت  این اداره  برای مرمت نسخ خطی، 202 لت جلد تمام چرم، 78 لت جلد عطف  و گوشه تیماج، هفت ماکت قرآن خطی منسوب به ائمه اطهار (ع) ساخته شده است.

رئیس اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی افزود: در این مدت 11 جلد کتب عکسی به همراه طلاکوب و پنج هزار و 998 جلد کتب چاپی صحافی و جلدسازی و پنج هزار و 704 عنوان کتاب قدیمی نیز طلاکوب شده است.

ثابت جازاری بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون هزار و 828 سند شامل هزار و 772 برگ سند، 41 برگ قباله ازدواج و 15 طومار خطی ترمیم ومرمت، 624 دوره نشریات شامل 176 دوره روزنامه و 448 دوره مجله صحافی، 477 عنوان نشریه طلاکوب و چهارشیت نقشه قدیمی ترمیم شده است.

رئیس اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی ادامه داد: مرمت و نگهداری از نسخ خطی و قرآن های خطی مراحلی دارد که شامل گردگیری، تمیزکاری، جداکردن اوراق بهم چسبیده، اسیدزدایی به روش مرطوب و آفت زدایی می شود.

ثابت جازاری افزود: از ابتدای امسال تاکنون 99 نسخه قرآن خطی و 50 نسخه نسخه خطی گردگیری ورق به ورق شده، 308 برگ بهم چسبیده از نسخ خطی از هم جدا شده، دو نسخه خطی اسیدزدایی به روش مرطوب و 116 نسخه خطی آفت زدایی شده است.

وی با اشاره به عملکرد سال جاری این اداره در خصوص اشیای موزه ای گفت: از ابتدای امسال تاکنون 159 سکه نقره (مربوط به دوره های ساسانیان، تیموریان، عرب تبرستانی و آل مظفر)، 21 کلیشه تمبر قاجاریه، پنج سمبه ضرب سکه قاجار و پهلوی، 18 عدد سکه نقره به صورت سردگمه قاجار و پهلوی مرمت شده است.

وی بیان کرد: استحکام بخشی، تثبیت، عکاسی و مستندنگاری 9 شی سفالی خزانه، تمیزکاری و استحکام بخشی 32 کاشی، مرمت و دوخت یراق طاق پوش، مرمت شال ترمه، ترمه محرمات، جانماز ترمه و سه قطعه منسوج، اتمام فرآیند عملیات استحفاظی تابلو آیینه کاری موزه قرآن از دیگر اقدامات مرمتی اشیای موزه ای آستان و عودت آنها به خزانه در مدت مزبور بوده است.

 حجم زیاد آثار تاریخی مکتوب و غیرمکتوب، وقفی و  اهدایی به آستان قدس رضوی و اهتمام سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان نسبت به حفاظت و نگه داری و احیای این آثار سبب شکل گیری و راه اندازی اداره حفاظت و مرمت را فراهم نموده است. تا احیاگران هویت، رنگ و لعابی نو به اشیایی که بیانگر تاریخ و تمدن اسلامی  این سرزمین هستند، ببخشند.

/ 0 نظر / 29 بازدید