نسخ خطی و کتابخان آستان قدس رضوی

    قرآن خطی نفیسی متعلق به قرن نهم هجری قمری توسط یکی از شیعیان کشور لبنان به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شد.

 

 این قرآن نفیس و ارزشمند توسط شیخ عبدالکریم عبدالله از شیعیان لبنان به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت تحویل و توسط دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امورخارجه تحویل آستان قدس رضوی گردید.این قرآن در قطع بزرگ سلطانی و دارای جلد تیماج ضربی لبه دارا است.

  این قرآن به خط ریحان و ثلث 11 سطری در307 برگ در قرن نهم هجری قمری کتابت شده است . در این قرآن اسامی سوره ها به سرخی، فواصل آیات گلهای پنج پر زرین می باشد.

  گنجینه قرآنهای خطی آستان قدس رضوی با 20 هزار نسخه قرآن، جزوه قرآنی و دست نوشته قرآنی به عنوان منحصر به فردترین گنجینه کتب آسمانی جهان اسلام می باشد. درگنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی بیش از صد قرآن که در قرن اول تا سوم قمری برروی پوست آهو کتابت شده است از جمله مصاحف شریفه اهل البیت(ع) نگه داری می شود که این مجموعه قرآن در دنیا بی نظیر است.

 گفتنی است که گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی با حدود 95هزار نسخه قرآن و کتاب خطی، یکی از گنجینه‌های علمی جهان اسلام محسوب می شود، که با نیّت‌های خیر واقفان و اهداکنندگان، در طول تاریخ به وجود آمده و اکنون به عنوان یکی از پایگاه‌های فکری جهان  مورد توجه و استفاده محققان، دانش پژوهان و نسخه شناسان قرار دارد.

 

      کتابخانه آستان قدس رضوی، یکی از قدیمی ترین و غنی ترین کتابخانه های جهان اسلام با قدمتی افزون بر هزار سال دارای 20 هزار جلد قرآن خطی نفیس و کم نظیر  است.
 

در این کتابخانه 1200 ساله،  مجموعه بی نظیری افزون  بر 20 هزار جلد قرآن و جزوه قرآنی خطی از  طریق وقف و خریداری  فراهم آوری شده است.

اداره مخطوطات کتابخانه آستان قدس رضویرا مشتمل بر بخش های فهرست نگاری کتب و قرآنهای خطی، چاپ سنگی و فیلمتک ، مخازن کتب و قرآنهای خطی و چاپ سنگی، تالارمحققان است. این اداره در برگیرنده کتب و قرآنهای خطی،  جزوه های قرآن، نسخه های چاپ سنگی، تابلو و آثار هنری است.

 فهرست نویسی، خریداری نسخ خطی، دیجیتال سازی، تهیه شناسنامه  های علمی برای مخزن، ثبت در دفاتر اموالی و نیز حفاظت و نگهداری از آثار و نسخ خطی موجود از جمله فعالیت های اداره مخطوطات کتابخانه آستان قدس رضوی به شمار می رود.

قدیمی ترین کتاب موقوفه قرآنی  کتابخانه آستان قدس رضوی به دوره سامانیان به سال 327 هجری قمری توسط کشوادبن املاس، حکمران اصفهان بر می گردد.

 مرقومه موجود در کتاب تفسیر ابوالفتوح رازی در قرن نهم هجری قمری واقف در کتابش نوشته: «دیدم که همه قسم کتاب در گنجینه رضوی وجود دارد، پس این تفسیر را وقف روضه رضویه برای استفاده علماء کردم» که نشان دهنده وجود کتابخانه در آن زمان برای استفاده علماء و محققان است.

 در سال 383 هجری قمری جزوات قرآنی توسط ابن سیم جور، وزیر حکومت سامانیان وقف آستان منور رضوی شده و نیز محمدبن کثیر، وزیر صاحب دیوان سلطان مسعود غزنوی در سال 393 هجری قمری جزوات قرآنی را وقف آستان کرد.

قرآنهای ترجمه را بخش دیگر کتب خطی قرآنی کتابخانه آستان قدس رضوی می باشد. این قرآنها با ترجمه های فارسی و ترکی متعلق به قرون 4 و 5 هجری قمری تاکنون است که منبع تهیه فرهنگنامه قرآنی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی قرار گرفته و به لحاظ زیبایی شناسی و سیر تحول نثر فارسی و لهجه ها در دنیا بی نظیر هستند.

 

       با حضور مدیران، نسخه‌شناسان و کارشناسان نسخ خطی، جلد بیست و هشتم فهرست کتب خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی  با موضوع صرف و نحو در محل اداره مخطوطات این کتابخانه رونمایی شد.
 

 در جلد بیست و هشتم که با موضوع صرف و نحو توسط آقای حسین خبازیان فهرست­نگاری شده، تعداد711 نسخه خطی معرفی شده است.

در این فهرست نسخه‌های نفیسی به چشم می‌خورد که برخی به دلیل قدمت، حواشی علمی، تحریر در زمان حیات مولف و یا تک نسخه بودن اثر دارای اهمیت فراوان می باشند.

 به برخی از نسخه های نفیس خطی که در این جلد فهرست­نگاری شده ‌است مانند الاملاء، التذلیل و التکمیل فی شرح‌التسهیل، شرح الاالفیه، قواعد النحویه علی الاعداد الحسابیه، اللباب فی علم الاعراب و الوافیه فی شرح الکافیه می باشد. تاکنون بیش از چهل جلد از فهارس نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی منتشر شده است که از مجموع آن تعداد 12 جلد مربوط به کتابهای خطی اهدایی مقام معظم رهبری است.

  فهرست‌های دیگری با موضوع تاریخ و افسانه، ادیان، فارسی، عربی و اردو، حکمت و کلام، کیمیا، لغت و معانی و بیان نیز فهرست‌نویسی آن به اتمام رسیده و آماده چاپ و انتشار می‌باشند.

 معرفی کتابهای خطی که هنوز فهرست نویسی نشده است و بر روی پایگاه نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی  ارائه شده است.و  بیش از 50 هزار کتاب خطی در کتابخانه دیجیتال وجود دارد که تعداد20 هزار نسخه آن تمام متن و مابقی چند تصویر از صفحات به همراه اطلاعات کتاب­شناختی آن می‌باشد.

  گفتنی است گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی با حدود 95 هزار نسخه قرآن و کتاب خطی، یکی از گنجینه‌های علمی جهان اسلام محسوب می شود، که با نیّت‌های خیر واقفان و اهداکنندگان، در طول تاریخ به وجود آمده و اکنون به عنوان یکی از پایگاه‌های فکری جهان  مورد توجه و استفاده محققان، دانش پژوهان و نسخه شناسان قرار دارد.                    

 

 

/ 0 نظر / 48 بازدید