نکوداشت استاد حائری به پاس شش دهه تلاش در عرصه نسخ خطی

به پاسداشت شش دهه تلاش و کوشش خستگی‌ناپذیر و گران‌سنگ استاد عبدالحسین حائری در شناسایی و معرفی نسخ خطی و پاسداری شایسته از میراث گرانمایه‌ی ایرانی اسلامی موجود در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، «همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری» برگزار می‌شود.

دکتر محمد حیدری، دبیر اجرایی همایش با اعلام این خبر گفت: مراسم نکوداشت استاد عبدالحسین حائری، که بیش از بیست سال سابقه ریاست کتابخانه مجلس را بر عهده داشته است، روز سه‌شنبه مورخ 1392/6/26در سالن شهید مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار می‌گردد.

استاد حائری بیشترین دوره فعالیت و عمر پربرکت خود را (بیش از 60 سال) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گذرانده است و در حال حاضر نیز که ایام باز نشستگی و استراحت را سپری می نماید، کماکان پژوهشگران و همکاران کتابخانه را از رهنمودهای ارزشمند خویش بهره مند می سازد.

وی در همان کودکی، قرآن و خواندن و نوشتن را در مکتب فراگرفت. سپس نزد پدرش، مقدمات عربی و بعضی کتاب‌های لغت و دروس مدرسه‌ای را خواند. سپس سطوح عالی فقه و اصول را تا سن نوزده سالگی به پایان رساند. بعد از آن نزد کسانی همچون آیات عظام محمد تقی خوانساری، صدرالدین صدر، محمد حجت و حسین طباطبایی بروجردی دروس خارج را گذراند و در سن ۲۴ سالگی به درجه اجتهاد نائل شد. سپس به تهران آمد. هفده سال عضو هیئت مؤلفان لغت نامه دهخدا بود و بر چاپ چند جلد از آن نیز نظارت داشت.

بر اساس اعلام اداره کل روابط عمومی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، حائری بیش از نیم قرن ( از سال ۱۳۳۱) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مشغول به خدمت بوده و نزدیک به ۲۰ سال از این دوران را عهده‌دار سمت ریاست کتابخانه مجلس بوده است. وی صاحب نظریه "بازنویسی تاریخ علم بر اساس بازنویسی فهارس نسخ خطی" است که جایزه‌ای جهانی را نیز برای وی به ارمغان آورده است.

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐──────────────────────────────────────────┌ │ امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام فرمودند │ │ نماز قلعه و دژ محکمی است که نمازگزار را از حملات شیطان نگاه می دارد │ │ غررالحکم، صفحه ی 56 │ ┘──────────────────────────────────────────└