برگزاری نمایشگاه گنیجنه آثار خطی، چاپ سنگی و چاپی شیخ مفید

رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با بیان این مطلب گفت: ”ابوعبدالله محمد بن محمد بن نعمان، ملقّب به «ابن‌المعلّم» و معروف به «شیخ مُفید»، فقیه و متکلّم و از دانشمندان برجسته شیعه در سده‌های چهارم و پنجم هجری قمری است که بیش از ۲۰۰ جلد اثر تألیفی از او به یادگار مانده است“.

 

 محمدجواد قوی گفت: ”از مجموعه آثار و تألیفات این دانشمند ارجمند، گنجینه بی‌همتایی حدود 200 نسخه کتاب خطی، چاپ سنگی و چاپی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی وجود دارد که مورد توجه نسخه‌شناسان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به آثار دینی و مذهبی قرار دارد“.

 

وی افزود: ”در این نمایشگاه، آثار خطی ارزشمندی از این دانشمند برجسته دینی، مانندِ المُقنِعَه [فی فقه الامامیّه]، ایمانُ ابی‌طالبٍ علیه‌السلام، إمامه أمیرالمؤمنین علیه‌السلام من القرآن، الإختصاص، ارشاد، اوائلُ المقالات، اقسام المولی، تصحیح الاعتقاد، النُکَت فی مقدّمات الاصول و ... در معرض دید عموم قرار گرفته است“.

 قوی به آثار چاپ سنگی این نمایشگاه مانند ارشاد، تهذیب‌الاحکام، تحفه‌السلیمانیه فی ترجمه ارشادالمفید و هدایه‌الانام الی وقایع الایام اشاره کرد و اظهار داشت: ازآنجا که در این سازمان، گنجینه‌های منحصر به فردی از اشیای موزه‌ای، آثار نفیس خطی، چاپ سنگی و چاپی، اسناد تاریخی،  مطبوعات و عکسهای قدیمی وجود دارد در راستای معرفی آن به جامعه علمی، نمایشگاه های تخصصی برگزار می شود که مورد توجه وعلاقه بسیاری از محققان و پژوهشگران و علاقه‌مندان به آثار تاریخی قرار دارد .

گفتنی است که نمایشگاه «آثار و تألیفات شیخ مفید؛ دانشمند برجسته شیعه در سده‌های چهارم و پنجم هجری»، ازنهم تا پانزدهم آذرماه، صبح و بعد از ظهر، در محل کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، پذیرای عموم علاقه‌مندان به آثار فرهنگی و معنوی است.

/ 1 نظر / 21 بازدید
احسان

سلام دوست عزیز وبلاگ خیلی جالبی دارید. من مطالبتون رو خواندم عالی بود. ممنون میشم به وبلاگ منم سربزنی و تبادل لینک کنیم.