بازدید از قرآن منسوب به امام رضا (ع) در موزه آستان قدس

رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار فرهنگی موزه‌ آستان قدس رضوی با بیان این مطلب گفت: «این اثر تاریخی و معنوی بی‌همتا، دارای 27 ورق، مشتمل بر قسمت‌هایی از سوره‏های نور، قصص، عنکبوت، روم، لقمان، سجده، احزاب، مؤمنون، فصّلت، جاثیه، اَحقاف، واقعه و حدید است».

 

جواد فرهمندنژاد بیان کرد: «این مصحف شریف، از اواخر آیه 60 سوره مبارکه “نور” آغاز می‌شود و با اواخر آیه 4 سوره مبارکه “حدید” پایان می‌پذیرد».

 

وی افزود: «این قرآن در قطع بیاضی 16 سطری، در اندازه 25 در 7/17 سانتی‏متر، به خط کوفی بر روی پوست آهو کتابت شده است».

 

فرهمندنژاد ادامه داد: «در پایان هر سوره، خطی مستقیم و گره‌دار، به تحریر و زر، تا آخر سطر کشیده شده و در فاصله هر ده آیه، یک ترنج کوچک، به تحریر و زر و زنگار و شنگرف، ترسیم شده است. جلد این قرآن نیز تیماج عنّابی ضربیِ نوساز می‏باشد».

 

وی با بیان این که این قرآن در محل گنجینه قرآن و نفایس قرآنیِ موزه آستان قدس رضوی، واقع در صحن کوثرِ حرم مطهّر امام رضا علیه‌السلام به نمایش گذاشته شده است، افزود: «هم‌اکنون در این گنجینه، بیش از 76 قرآن نفیس، مربوط به سده‌های نخستین اسلامی تا عصر حاضر، در معرض نمایش عموم قرار دارد».

 

بر اساس اعلام روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، موزه آستان قدس رضوی، با گنجینه‌های فرهنگی و هنری منحصر به فرد، مانندِ گنجینه قرآن و نفایس، هدایای مقام معظّم رهبری، تاریخ مشهد، نجوم، ساعت، سلاح، ظروف، تمبر، اسکناس، سکّه، هنرهای تجسّمی و صدف، مورد توجه بسیاری از زائران، مجاوران، پژوهشگران و علاقه‏مندان به آثار فرهنگی و هنری داخلی و خارجی است.

 

/ 0 نظر / 2 بازدید