نمایش کارت پستال‌های چاپ شده در دوره قاجار در کتابخانه مجلس

این کارت پستالها، متعلق به مجموعه شخصی آقای ناصرالدین حسن‌زاده است که در آنها وضعیت شهری و اجتماعی شهر تبریز در عهد قاجار به تصویر کشیده شده است.

 

ناصرالدین حسن‌زاده از مجموعه‌داران اسناد و مطبوعات دوره قاجار است که عضو هیأت مؤسس انجمن مجموعه داران ایران می‌باشد.

 

وی از بازماندگان مشهدی محمدصادق خان چرندآبی از سردستگان مجاهدین مشروطه در تبریز است که دارای سابقه بیست و پنج ساله در جمع آوری اسناد، اعلان و اعلامیه‌ها، عکس‌ها، کارت پستال‌ها و مطبوعات دوره قاجار می‌باشد.

 

مجموعه غنی و متنوع ایشان مورد بازدید استاد مرحوم ایرج افشار، استاد مرحوم محمد گلبن، استادعبدالله انوار و استاد نوش‌آفرین انصاری و ده‌ها شخصیت فرهنگی دیگر قرار گرفته است.

 

ایشان در مراسم روز جهانی موزه (1392) از سوی اداره کل موزه‌ها به اتفاق مهندس غلامرضا سحاب، محمد علی جدیدالاسلام تبریزی و کامران نجف‌زاده به عنوان موزه‌دار خصوصی مجوز فعالیت رسمی دریافت کردند.

 

از فعالیت‌های نمایشگاهی حسن‌زاده می‌توان به برگزاری ده نمایشگاه عکس در موزه عکسخانه شهر طی سال‌های 1384 الی 1391، نمایشگاه عکس در موزه کودکان حسینیه ارشاد 1390و نمایشگاه اعلامیه‌های قاجاریه در نگارخانه کتابخانه مجلس شورای اسلامی در سال 1390 اشاره کرد.

 

علاقمندان می‌توانند علاوه بر شرکت در مراسم افتتاحیه برای دیدار از نمایشگاه همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت هشت الی هجده به کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، واقع در ضلع شرقی میدان بهارستان مراجعه نمایند.

/ 0 نظر / 5 بازدید