نمایشگاه نسخه‌های خطی بانوان، گشایش می یابد

آیین گرامی‌داشت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)، از مجموعه آیین‌های وقف‌نامه‌ای به سفارش حاج حسین آقا ملک واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک است که هر ساله همراه با برنامه‌های گوناگون فرهنگی در این موقوفه 77 ساله برگزار می‌شود.

 در این آیین گرامی‌داشت که در روز یک‌شنبه 31 فروردین 1393 خورشیدی در ساعت 16 برگزار می‌شود، «نمایشگاه نسخه‌های خطی مربوط به بانوان» گشایش می‌یابد و دوستداران فرهنگ ایرانی- اسلامی می‌توانند به تماشای این نسخه‌های خطی بنشینند. آثار این نمایشگاه، در واقع نسخه‌هایی خطی‌اند که یا به وسیله مولفان و کاتبان زن تالیف شده‌اند یا از سوی کاتبان و مولفان مرد درباره موضوعات مرتبط با زنان به نگارش درآمده‌اند. از جمله نسخه‌های خطی به نمایش درآمده می‌توان به دو نسخه خطی دعای صباح و الدعا تالیف ام سلمه دختر فتحعلی‌شاه قاجار و نیز نسخه‌های آداب معاشرت نسوان، نجات‌المسلمات تالیف نوری جهان بنت عبدالغفار طهرانی، سبع‌المثانی (مظفرنامه) تالیف میرزامحمدابراهیم ساغر اصفهانی، زنان‌نامه (ترکی) و معایب‌الرجال تالیف بی‌بی خانم دختر محمدباقرخان استرآبادی اشاره کرد.

 همچنین در این مراسم که با حضور شماری از اهل فرهنگ و هنر و دوستداران و علاقه‌مندان موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود، برنامه‌های گوناگون فرهنگی اجرا خواهد شد. علاقه مندان برای شرکت در این مراسم و بازدید از نمایشگاه می توانند به موزه ملی ملک واقع در خیابان امام خمینی مراجعه کنند.

/ 0 نظر / 9 بازدید