دست‌نویس کم‌ مانند از شاهنامه فردوسی

رئیس این سازمان با بیان این مطلب گفت: «این نسخه شاهنامه که به لحاظ دارا بودن مجالس نقّاشی ارزشمند از نفاست ویژه‌ای برخوردار است، در گنجینه مخطوطات کتابخانه مرکز آستان قدس در اختیار نسخه‌شناسان، شاهنامه‌پژوهان و پژوهشگران قرار دارد».

 

محمدهادی زاهدی خاطرنشان کرد: «این نسخه دارای 51 مجلس نقاشی ظریف و زیبا به الوان و زر و دارای چهار سرلوح و کتیبه مذهَّب و منقّش در آغاز و وسط هر جلد است».

 

وی با بیان این که میان سطرهای صفحه‌های آغازین، طلااندازی، تمام برگ‌ها جدول‌بندی به زر تحریردار و لاجورد، و کمندکشی به سیاهی تحریردار است، افزود: «تاریخ کتابت این نسخه که به خط نستعلیق چهارستونه 25 سطری کتابت شده است، سال 1067 هجری قمری است».

 

زاهدی اضافه کرد: «تعداد اوراق آن، 560 برگ در اندازه 37 در 22 سانتی‌متر و دارای جلد مقوایی با عطف و گوشه تیماج است».

 

بر اساس اعلام روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی با بیش از 88 هزار دست‌نویس کهن (نسخه خطی)، شامل مصحف‌های شریف منسوب به ائمه اطهار علیهم‌السلام، قرآن‌های کتابت‌شده بر روی پوست آهو، کتاب‌ها و رساله‌های علمی، فرهنگی و هنری، جلدهای نفیس روغنی، معرّق و سوخت، مرقّع‌های هنری و ...، غنی‏ترین گنجینه دست‌نویس‌های کهن در منطقه و جهان اسلام به شمار می‏آید.

/ 1 نظر / 25 بازدید
مصطفی جهانی

با سلام ... ممنون به خاطر مطالب خوب شما در زمینه معرفی کتاب ها لینک سایتتان را در وبلاگم گذاشتم .... موفق ، پیروز و سربلند باشید...