همایش تخصصی «کاغذ ابری در نسخه‌های خطی و متون ایرانی» در کتابخانه و مو

در این همایش که با همکاری نامه بهارستان (کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلا‌می)، موسسه کتابخانه و موزه‌ ‌ملی ملک و ‌‌‌‌‌کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران در روز سه‌شنبه پانزدهم اسفندماه 1391 از ساعت 14:30‌ تا 18 برگزار می‌شود، در آغاز، «محمدحسن سمسار» عضو هیأت‌علمی دایره‌المعارف بزرگ اسلا‌می و پژوهشگر حوزه‌های هنر و نسخه‌های خطی، درباره «تاریخچه‌‌ کاغذ ابری در ایران» سخنرانی خواهد کرد.

سپس، «شهریار پیروزرام» مولف و پژوهشگر در حوزه‌های هنرهای سنتی و کتاب‌آرایی، درباره «مواد و مصالح تشکیل‌دهنده کاغذ ابری در نسخه‌های خطی و متون ایرانی» سخنرانی خود را ارایه خواهد کرد.

سخنرانی بعدی درباره «شناسایی الیاف و مواد ‌‌‌‌‌‌‌به‌کاررفته‌ در کاغذهای ابری بازمانده از صفویه تا قاجاریه با روش‌های آزمایشگاهی» است که در این بخش «فرانک بحرالعلومی» مدیر لا‌براتوآر نسخه‌شناسی نامه بهارستان و کارشناس ارشد باستان‌سنجی و‌ «رویا بهادری» عضو هیات علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت سازمان میراث فرهنگی، یافته‌های پژوهش خود را در این زمینه عرضه می‌کنند.

پس از این بخش، «نرگس پدرام» مولف و پژوهشگر حوزه‌های مرمت نسخ خطی، کاغذشناسی و سندشناسی، برای شرکت‌کنندگان درباره «کاغذهای ابری در کتاب‌‌های چاپی بازمانده از دوره قاجار تا دهه‌ بیست شمسی» صحبت خواهد کرد.

سخنران پایانی این نشست علمی، «یوشیفوسا سه‌کی» مدرس دانشگاه توکایی ژاپن و پژوهشگر و مولف در حوزه کتاب‌آرایی است. او بر آن است تا با حضور در این برنامه، مقاله خود را با نام «چند نکته درباره‌ کاغذ ابری ایرانی» ارایه کند.

پس از پایان بخش سخنرانی‌های نشست علمی «کاغذ ابری در نسخه‌های خطی و متون ایرانی»، متخصصان و کارشناسان در میزگردی تخصصی به بررسی موضوعات گوناگون مربوط به کاغذهای ابری در متون کهن ایرانی خواهند پرداخت. «فرانک بحرالعلومی»، «شهریار پیروزرام»، «یوشیفوسا سه‌کی» به همراه «محمد سهرابی (تهرانی)» پژوهشگر حوزه مرمت نسخه‌های خطی و «نوراللّه فرجی» پژوهشگر حوزه مرمت آثار و نسخه‌های خطی و ابری‌ساز عضای علمی این میزگرد به شمار می‌آیند.

همزمان با این نشست علمی و میزگرد تخصصی، نمایشگاهی از کاغذ‌های ابری کهن با عنوان «چهار قرن هنر ابری‌سازی در ایران؛ از صفویه تا قاجاریه» برگزار خواهد شد که نسخه‌های نفیس خطی با کاغذهای ابری از گنجینه‌ کتابخانه و موزه‌ ملی ملک را دربرمی‌گیرد.

همایش «کاغذ ابری در نسخه‌های خطی و متون ایرانی» به همراه میزگرد تخصصی و نمایشگاه نسخه‌های خطی با کاغذهای ابری در روز سه‌شنبه پانزدهم اسفندماه 1391 از ساعت 14:30‌ تا 18 در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی «تهران، خیابان امام خمینی، محوطه باغ ملی، خیابان ملل متحد» برگزار خواهد شد.

/ 2 نظر / 3 بازدید
محمد حسن زاده

با سلام خدمت شما دوست عزیز ,وبلاگ زیبا و پر محتوایی دارید , به نظر بنده همین محتوای ارزشمند هست که باعث افزایش طرفداران وبلاگ شما شده است . یک پیشنهاد عالی برای شروع یک کسب وکار مستقل و پر دارمد برای شما دارم . امکانات بسیار متنوع و کاربردی به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده می شود . از چندین جهت به صورت انحصاری سود خواهید داشت . اینم بگم شروع این کسب و کار جدید بدون هزینه اولیه است . پیشنهاد میکنم حتما یه سری به سایت بنده بزنید من در خدمتم - موفق باشید http://mediasms.ir/

نگار

سلام خوبین خوشین سلامتین؟ بهتون سر زدم خواستین به منم سر بزنید منتظرما فعلا با اجازتون