قرآن دست‌نویس به کتابخانة حضرت رضا (ع) اهدا شد

 رئیس ادارة مخطوطات این سازمان با بیان این مطلب گفت: «این قرآن در مدّت چهار سال توسط آقای احمد موحّد خلیل‌آباد، کتابت، صحافی و تجلید شده است».

 سید محمد رضا فاضل هاشمی خاطرنشان کرد: «این قرآن در 694 صفحه در قطع رحلی کتابت شده و وقف‌نامة آن به خط خود واقف در صفحة آخر قرآن دیده می‌شود».

 وی تصریح کرد: «در حال حاضر، گنجینة مخطوطات آستان قدس رضوی دارای بیش از بیست هزار مدرک قرآنی، شامل قرآن، جزوة قرآنی و دست‌نوشتة قرآنی است».

 فاضل هاشمی با بیان این که در این گنجینه، قرآن‌های خطی و هنری از سدة یکم هجری تا حال حاضر نگه‌داری می‌شود، افزود: «نهضت قرآن‌نویسی در میان عاشقان و ارادتمندان به امامان معصوم علیه‌السلام ادامه دارد و بر اساس آن، کتابخانة مرکزی آستان قدس رضوی سالانه پذیرای بسیاری از قرآن‌های خطی و دست‌نویس می‌باشد».

 گفتنی است که گنجینة مخطوطات آستان قدس رضوی با بیش از 85 هزار نسخة نفیس خطی، شامل مصاحف شریف منسوب به ائمة اطهار علیهم‌السلام، قرآن‌های کتابت‌شده بر روی پوست آهو، کتاب‌ها و رسائل علمی، فرهنگی و هنری، جلدهای نفیس روغنی، سوخت و معرّق، مرقّعات هنری و ...، غنی‏ترین گنجینة نسخه‌های خطی در منطقه و جهان اسلام به شمار می‏آید.

/ 0 نظر / 4 بازدید