کتابخانه و موزه ملی ملک به دلیل اصلاحات معماری موقتا تعطیل خواهد شد

این اقدام در تداوم طرح 5 ساله اصلاح معماری ساختمان موقوفه صورت می گیرد که در همه مدت بدون تعطیلی و توقف خدمات رسانی فرهنگی به مخاطبان تاکنون انجام شده است.

 

«سید مجتبی حسینی» مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در این باره گفت: «موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان یکی از موقوفات خاص آستان قدس رضوی، در 4 سال گذشته بر اساس یک برنامه مدون با بهره گیری از نگاه ویژه آستان قدس رضوی به موقوفات آن سازمان معظم، کوشیده است برنامه هایی مشخص را به اجرا درآورد. یکی از مهم  ترین این برنامه ها طرح اصلاح معماری موسسه به شمار می آید».

 

وی افزود: «برای رفع پاره ای از ایرادهای سخت افزاری و ساختمانی، استفاده از فضاهای مرده و بدون کاربری، گسترش خدمات فرهنگی، به روزرسانی و استانداردسازی کتابخانه و موزه ملی ملک، از 4 سال پیش ناگزیر شدیم برای انجام اصلاحات معماری و ساختمانی تدبیرهایی بیندیشیم. بنابراین طرح اصلاح وضعیت معماری شکل گرفت و عملیات اجرایی همخوان آن طرح آغاز شد».

 

وی تاکید کرد: «نکته مهم در این میانه آن بود که نمی خواستیم با وجود عملیات ساختمانی، خدمات رسانی فرهنگی به مخاطبان و دوستداران را تعطیل و متوقف کنیم تا پس از پایان عملیات، خدمات رسانی دوباره از سر گرفته شود. ازاین رو از همان زمان کارهای ساخت وساز و اصلاح معماری بدون تعطیلی خدمات رسانی به مخاطبان آغاز شد».

 

به گفته حسینی، بر اساس طرح های انجام شده، فاز ابنیه و سخت افزار اصلاح وضعیت معماری موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک تقریبا تا اواخر بهار سال 1393 به پایان می رسد و پس از آن، معماری و احیا و تجهیز فضاهای داخلی به روزرسانی خواهد شد.

 

مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک یادآور شد: «همه این اقدامات، همزمان با فعال بودن و باز بودن مجموعه انجام پذیرفته و خدمات فرهنگی بدون تعطیلی به مخاطبان ارایه شده است و نه تنها خدمات فرهنگی به شیوه گذشته ادامه داشته، که، توسعه نیز پیدا کرده است. برای نمونه، سالن ها، تالارها و نمایشگاه های دایمی و موقت موزه از فضایی با مساحت حدود 900 متر فضایی 1200 متری تبدیل شده است. در پایان طرح اصلاح وضعیت معماری، سالن ها و تالارهای موزه بیش از 2200 متر در دو طبقه خواهد شد. خدمات رسانی کتابخانه ای اکنون در فضایی به اندازه 720 متر در یک طبقه انجام می شود که با پایان یافتن عملیات ساختمانی به 1400 متر در سه طبقه گسترش خواهد یافت».

 

«سیدمجتبی حسینی» افزود: «اکنون در مراحل پایانی این طرح، ساخت وسازها در یک برهه زمانی یک ماهه، به گونه ای است که سروصدای ایجاد شده، برای مخاطبان و مراجعه کنندگان آزاردهنده خواهد بود و امکان خدمات رسانی مناسب را از ما خواهد گرفت. با وجود بررسی های فراوان، شرایط و مزاحمت های ساخت وساز به گونه ای بود که امکان دیگری جز تعطیلی موقت خدمات رسانی فرهنگی پیش رویمان نمی گذاشت، از این رو مجبور شدیم در این مرحله، یک توقف کوتاه مدت در فرآیند خدمات رسانی فرهنگی به مخاطبان قرار دهیم تا پس از آن باز با امکانات و توان کامل در خدمت علاقه مندان و دوستداران کتابخانه و موزه ملی ملک باشیم».

 

این تعطیلی موقت خدمات رسانی از یکم آذر تا یکم دی 1392 به مدت یک ماه بوده و در این مدت کوتاه، بهره گیری از امکانات کتابخانه ای و بازدید از موزه برای پژوهشگران و علاقه مندان از طریق فضای مجازی و وب سایت امکان پذیر خواهد بود.

/ 0 نظر / 2 بازدید