قرآن منسوب به دستخط امام موسی الکاظم (ع) در گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس

رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این مطلب گفت: در صفحه اول این قرآن وقفنامه آن به خط و امضای شیخ بهایی در سال 1009 ق. دیده می شود.

 

جواد فرهمند نژاد خاطرنشان کرد: این قرآن دارای 83 برگ، قطع: بیاضی 28 × 17 س.م.، 6 سطری، اوراق متن و حاشیه شده، نوع مرکب: مشکی مایل به قهوه‌ای می باشد.

 

وی اظهار داشت: در این اثر معنوی بخشی از قرآن از آیه 252 سوره بقره تا آیه 89 آل عمران، روی پوست آهو، با رقم به خط کوفی کتابت شده است. آغاز: « تلک الرسل فضلنا بعضهم علی بعض» وانجام: « ان الذین کفروا بعد ایمانهم ».

 

وی به ویژگیهای خط و تزئینات این اثر معنوی و هنری مانند دو صفحه اول و آخر اشاره کرد که دارای دو لوح زرین با نقوش هندسی، اعراب به نقاط شنگرفی و سیلو، اعجام به خطوط نازک به سیاهی و شنگرف، سر سوره آل عمران به قلم زر و محرر ، پایان هر ده آیه شمسه زرین داخل آن تعداد آیات اشاره کرد و گفت: این قرآن دارای نقش و سجع مهر وتعدادی یاداشتهای تاریخی و مهر متولیان وقت می باشد.

 

وی تصریح کرد: جلد این مصحف شریف: دو رویه دارای جدول بندی زرکوب، برون جلد: تیماج ساغری روغنی زرکوب، دارای ترنج و سرترنج با نقش « خط مبارک امام مفترض الطاعه موسی بن جعفر علیه السلام» به رنگ سفیداب محرر در زمینه زر است.

 

بر اساس اعلام روابط عمومی و امور بین الملل سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آ ستان قدس رضوی، علاقه مندان و شیفتگان امام موسی الکاظم(ع) می توانند برای زیارت این قرآن نفیس به نشانی حرم مطهر، صحن کوثر موزه قرآن و نفائس آستان قدس رضوی مراجعه نمایند.

/ 0 نظر / 22 بازدید