بزرگداشت استاد حائری سه‌شنبه برگزار می‌شود

محمد حیدری دبیر اجرایی همایش با اعلام این خبر گفت: ساعت نه صبح سه شنبه 26 شهریور ماه همایش بزرگداشت استاد عبدالحسین حائری با حضور فرهیختگان و فرهنگ دوستان کشور برگزار می‌شود.

 

وی افزود: دکتر محمد رجبی، دکتر محمدعلی ابهری، دکتر غلامرضا فدایی عراقی رؤسای کنونی و سابق کتابخانه مجلس و سید محمود دعایی از سخنرانان این مراسم هستند.

 

حیدری گفت: در همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری از جشن‌نامه استاد حائری نیز رونمایی خواهد شد.

 

بر اساس اعلام اداره روابط عمومی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، مراسم نکوداشت استاد عبدالحسین حائری 26 شهریور ماه در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

 

استاد حائری بیشترین دوره فعالیت و عمر پربرکت خود را (بیش از 60 سال) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گذرانده است و در حال حاضر نیز که ایام باز نشستگی و استراحت را سپری می نماید، کماکان پژوهشگران و همکاران کتابخانه را از رهنمودهای ارزشمند خویش بهره مند می سازد.

 

وی در همان کودکی، قرآن و خواندن و نوشتن را در مکتب فراگرفت. سپس نزد پدرش، مقدمات عربی و بعضی کتاب‌های لغت و دروس مدرسه‌ای را خواند. سپس سطوح عالی فقه و اصول را تا سن نوزده سالگی به پایان رساند. بعد از آن نزد کسانی همچون آیات عظام محمد تقی خوانساری، صدرالدین صدر، محمد حجت و حسین طباطبایی بروجردی دروس خارج را گذراند و در سن ۲۴ سالگی به درجه اجتهاد نائل شد. سپس به تهران آمد. هفده سال عضو هیئت مؤلفان لغت نامه دهخدا بود و بر چاپ چند جلد از آن نیز نظارت داشت.

 

حائری بیش از نیم قرن ( از سال ۱۳۳۱) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مشغول به خدمت بوده و نزدیک به ۲۰ سال از این دوران را عهده‌دار سمت ریاست کتابخانه مجلس بوده است. وی صاحب نظریه "بازنویسی تاریخ علم بر اساس بازنویسی فهارس نسخ خطی" است که جایزه‌ای جهانی را نیز برای وی به ارمغان آورده است.

/ 1 نظر / 2 بازدید
رضا

سایت بسیار خوبی داری,واقعا استفاده کردم.آفرین اگه به منم سر بزنی خیلی خوشحال میشم... http://lordsms.persianblog.ir