ایران با تجربه ترین کشور منطقه در زمینه مرمت میراث مستند فرهنگی است

دکتر اسحق صلاحی رئیس سازمان اسناد وکتابخانه ملی امروز دوشنبه 16 اردیبهشت ماه با حضور در غرفه سازمان در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، پس از بازدید از غرفه، در نشست خبری با خبرنگاران رسانه ها با اشاره به انتقال تجارب ایران به کشورهای منطقه در خصوص صیانت و حفاظت از نسخ خطی، اظهار داشت: هیچ کشوری در منطقه، تجربه ایران را در زمینه مرمت و نگهداری میراث مستند ندارد.

 

در این نشست خبرنگاران سوالات مختلفی در خصوص فعالیت های جاری و برنامه های آتی سازمان پرسیدند. دکتر صلاحی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص فعالیت های بین المللی کتابخانه ملی گفت: در روزهای اخیر، روسای کتابخانه های ملی جمهوری چک، فیلیپین و قزاقستان از کتابخانه ملی بازدید وتفاهم نامه همکاری امضاء کردیم و با کشورهای کره جنوبی، روسیه و ترکیه در حال رایزنی هستیم تا تفاهم نامه همکاری را به امضاء برسانیم.

 

وی ادامه داد: در هفته گذشته نیز ماموریتی به ازبکستان داشتیم که مذاکرات خوبی در زمینه جمع آوری نسخه های خطی فارسی در ازبکستان انجام شد.

 

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در خصوص وضعیت نگهداری نسخ خطی در کشورهای دیگر گفت: با کشورهای خارجی صحبت های خوبی صورت گرفته که ارتباط مستقیم با حفظ نسخ خطی دارد و اولین درخواست ما ارائه فهرستی از نسخ خط ایران درآن کشورها است تا بدانیم چه میراثی در کشورهای دیگر داریم.

 

وی افزود:  ثبت میراث مشترک در حافظه جهانی از دیگر مسائلی است که همواره در مذاکرات ما با کشورهای دیگر برای حفظ میراث فرهنگی و صیانت از آن مورد توجه قرار می گیرد.

 

دکتر صلاحی در پاسخ به خبرنگار دیگری درباره دسترس پذیرکردن منابع اطلاعاتی کتابخانه ملی پاسخ داد: سه نهضت اسکن منابع موجود در کشور، تایپ منابع برای جستجوی آسان تر و ترجمه متون قدیمی و خطی برای آشنایی نسل جدید با میراث فرهنگی کشور از جمله سیاست های ما برای دسترس پذیرکردن منابع اطلاعاتی کشور است که همکاری همه نهادهای فرهنگی و کتابخانه ای در بخش دولتی و خصوصی را می طلبد.

/ 0 نظر / 2 بازدید