سامان‌دهی پانصد نسخه خطی اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان رضوی

جلسه «تحویلِ پانصد دست‌نویس‌کهن(نسخه خطی) سامان‌دهی ‌شده اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی توسط کارشناسان سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی»، با حضور مدیران و کارشناسان این دو نهاد فرهنگی برگزار شد.

 

در آغاز این جلسه، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اشاره به این که این سازمان در راستای حفاظت و نگه‌داری آثار اسلامی، دیجیتال‌سازی دست‌نویس‌های کهن را در سال‌های اخیر آغاز کرده و تاکنون آثار فراوانی از مراکز فرهنگی و حوزه‌های علمیّه را دیجیتال‌سازی کرده است، گفت: «کارشناسان دیجیتال‌سازی سازمان، برای تهیه نسخه پشتیبان از دست‌نویس‌های کهن و حفظ آثار اسلامی، به شهرهای گوناگون در سراسر کشور سفر کرده و کار دیجیتال‌سازی و سامان‌دهی این دست‌نویس‌ها را در محل نگه‌داری آن‌ها انجام داده‌اند».

 

محمدهادی زاهدی، کتابخانه دیجیتال و جامع الکترونیکی آستان قدس رضوی را با بیش از چهار میلیون جلد کتاب دیجیتالی، یکی از کتابخانه‌های الکترونیکی منحصر به فرد برشمرد و افزود: «هم‌اکنون در این کتابخانه، بیش از پنجاه هزار تصویر از دست‌نویس‌های کهنِ کتابخانه‌های بزرگ جهان گردآوری شده و در اختیار دانش‌پژوهان قرار داده شده است».

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، کتابخانه آستان قدس رضوی را گنجینه‌ای با عظمت و افتخار برشمرد و گفت: «این کتابخانه، مرجع و منبع بسیار ارزشمندی برای همه اندیشمندان و پژوهشگران است و ما شرایط آرمانی و بسیار خوبی را در اینجا مشاهده کردیم».

 

مهندس فریدون فعالی بیان کرد: «فعالیت‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در حوزه مرمّت آثار تاریخی، می‌تواند به عنوان پایه و اساس برای کل کشور در نظر گرفته شود و کارگاه‌های آموزشی مرمّت دست‌نویس‌های کهن و دیگر آثار تاریخی، با حضور کارشناسان کارآزموده این مرکز برگزار شود».

 

وی با بیان این که تاکنون در راستای حفاظت و نگه‌داری دست‌نویس‌های کهنِ اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، همکاری‌های بسیار خوبی با سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی صورت گرفته است، گفت: «در راستای سامان‌دهی پانصد دست‌نویس کهنِ این اداره‌کل و انجام دادن اقدامات حفاظتی بر روی آن‌ها، طی تفاهم‌نامه‌ای، این دست‌نفیس‌ها توسط کارشناسان سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کارشناسی، گردگیری، مستندنگاری، آفت‌زدایی و اسیدزدایی شده است».

 

فعالی افزود: «علاوه بر این، هفت دست‌نویس کهن این اداره‌کل نیز توسط مرمّتگران سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی مرمّت شده است».

 

وی از امضای تفاهم‌نامه‌های جدید بین این دو نهاد فرهنگی در آینده نزدیک خبر داد و اظهار داشت: «امیدواریم در قالب این تفاهم‌نامه‌ها، همه دست‌نویس‌های کهن این اداره‌کل، با تعیین اولویّت مرمّتی، در سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، مرمّت شوند».

 

بر اساس اعلام روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، به واسطه انتساب به آستان ملکوتی حضرت رضا علیه‌السلام، در طول تاریخ، پذیرای بسیاری از دست‌نویس‌های نفیس، آثار موزه‌ای و اسناد ارزشمند بوده است و امروزه به عنوان گنجینه منحصر به فردی از میراث فرهنگی، تصویری بی‌بدیل از عشق و ارادت دانشمندان، نویسندگان، واقفان و دوستداران ائمه اطهار علیهم‌السلام را به ما نشان می‌دهد.

/ 1 نظر / 7 بازدید
هانیه

سلام عزیزم , واقعا وبلاگت عالی بود مرسی از مطالب خوبت ... فقط ما یه انجمن تفریحی داریم خیلی خیلی خوش حال میشیم تو هم به جمع ما بیای مطالب طنز , صندلی داغ هر هفته , گالری , جک و اس ام اس و همه چی که بیای مییبنی فقط کافیه عضو شی حدود 10 ثانیه هم بیشتر نمیشه این لینک قسمت عضویت : http://funport.ir/register.php اینم لینک انجمن : http://funport.ir منتظرتیم یاددددت نره ها ! موفق باشی