دیجیتال‌سازی 169 هزار نسخه کتاب خطی در کتابخانه آستان قدس

به گزارش لیزنا، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با اعلام این خبر اظهار داشت: «سازمان در راستای توسعه منابع نفیس و دیرپای فرهنگ غنی اسلامی و حفاظت و نگه‌داری از میراث مکتوب بشری، علاوه بر آثار خطی سازمان،  مجموعه‌های خطی و چاپ سنگی اماکن مذهبی، سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی، حوزه‌های علمیه و کتابخانه‌های مختلف سراسر کشور را به صورت رایگان در محل آن‌ها دیجیتال‌سازی کرده است».

 

محمدهادی زاهدی یادآور شد: «سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به منظور حفاظت و صیانت از نسخه‌های خطی، طرحی را از سال 1391 به اجرا درآورده است که طبق آن، نسخه‌های خطیِ متعلّق به افراد حقیقی و حقوقی سراسر کشور را که در مراکز فرهنگی، کتابخانه‌های شخصی یا منازل نگه‌داری می‌شوند، به صورتِ کاملاً رایگان در محل آن‌ها دیجیتال‌سازی می‌کند».

 

وی با بیان این که این طرح توانسته است توفیقات خوبی به دست آورد، افزود: «متخصصان دیجیتال‌سازی سازمان، تاکنون منابع ارزشمندی مانندِ نسخه‌های خطی حجّت‌الاسلام سید محمدرضا آیت‌اللهی که در منزل شخصی‌شان از آن‌ها نگه‌داری می‌کنند، 429 نسخه خطی و کتاب چاپ سنگی متعلّق به آیت‌الله لاری، تعداد چهار هزار نسخه خطی کتابخانه وزیری یزد، منابع خطی مدرسه علمیه نوّاب در مشهد، کتابخانه آیت‌الله شوشتری در شوشتر، کتابخانه حرم شاه‌چراغ در شیراز و همچنین آثار ارزشمندی از دیگر شهرهای ایران اسلامی، مانند خوانسار، لار، کاشان، بیرجند و ... را به صورت رایگان در محل آن‌ها دیجیتال‌سازی کرده و نسخه پشتیبان از آن‌ها تهیه کرده‌اند».

 

زاهدی، دیجیتال‌سازی منابع خطی کتابخانه‌های سازمان و سایر منابع خطی متعلّق به افراد حقیقی و حقوقی را گام بسیار بزرگی در راستای حفظ و احیایِ علوم و فنونِ سنتی و اصیل دانست و عنوان کرد: «با بومی‌سازی دانش دیجیتال‌سازی و اجرای طرح دیجیتال‌سازی منابع خطی و چاپ سنگی کشور، علاوه بر حفاظت و نگه‌داری این آثار، کمک شایانی نیز در راستای دسترس‌پذیری دانش‌پژوهان به آثار خطی و چاپ سنگی شده است».

 

گفتنی است که سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با داشتن کتابخانه مرکزی با 28 هزار و 800  متر مربع فضای فرهنگی و هنری، 50 کتابخانه تخصصی و عمومی در مشهد و سایر شهرهای ایران اسلامی، موزه آستان قدس رضوی با 16 گنجینه تاریخی منحصربه‌فرد، و مدیریت اسناد و مطبوعات با بیش از چهارده میلیون برگْ سند تاریخی و بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نسخه مطبوعات قدیمی، یکی از سازمان‌های فرهنگی پرتلاش کشور است که فعالیت‌های فرهنگی بزرگی را در عرصه بین‌المللی به انجام می‌رساند.

/ 1 نظر / 21 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی، شما بزرگوار براي خواندن مطالب زير دعوت شده‌‌‌اید: ******** ## [گل] آيا افرادي همانند «گراهام بل» و «ادیسون»، اجر معنوی نیز دارند؟ [گل] ## ******** [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] ## دو شرط مهم استجابت دعا ## فضیلت بسیار عظیم درس خواندن و علم آموختن ## عاقبت نحس شرابخوار ******** [گل][گل] 40 توصیه مهم و کاربردی به زوج‌‌های جوان و غير جوان [گل][گل] ## سفارش مي‌‌کنم جوانان در حال ازدواج هم حتما حتما بخوانند. بسيار مفيد و ارزشمند است. ******** @@ توصيه ميکنم از مطالب صفحات ديگر هم ديدن کنيد. @@ ******** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم. www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]