بازدید از موزه ملی ملک در دهه فجر رایگان خواهد بود

علاقه‌مندان و دوستداران آثار تاریخی و فرهنگی می‌توانند از روز دوشنبه 12 بهمن همزمان با بازگشت امام خمینی به ایران در سال 1357 خورشیدی و نخستین روز از دهه فجر روز سه‌شنبه 22 بهمن 1392 خورشیدی از ساعت 8:30 تا ساعت 16:30 (پنج‌شنبه‌ها تا ساعت 15:30)، به رایگان از تالارهای موزه‌ای موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کنند. روزهای بازدید از این موزه، شنبه تا پنج‌شنبه می باشد.

 

مهدی یساولی، مدیر روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک اظهار داشت: «حاج حسین آقا ملک، بازرگان فرهیخته، این نهاد بزرگ فرهنگی را بر آستان امام رضا علیه‌السلام وقف کرد و آستان قدس رضوی در دهه‌ های گذشته به ویژه در 30 سال گذشته با نگاه ویژه فرهنگی توانسته است رونق چشم‌گیری به این مرکز بزرگ علمی- پژوهشی ببخشد. این نهاد فرهنگی، در کنار کتابخانه‌ای نفیس دربرگیرنده نسخه‌های کهن خطی و چاپ سنگی و سربی، همچنین نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران است و گنجینه‌ای از آثار گوناگون تاریخی از 3 هزار سال پیش تاکنون را در خود جای داده است».

 

یساولی خاطرنشان کرد: «موزه ملی ملک، گنجینه‌ای از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی را در خود جای داده است. مجموعه سکه، بیش از 8 هزار سکه تاریخی از دوران پیش از هخامنشی ( از سده ششم پیش از میلاد) تاکنون را دربرگرفته است. در کنار تالار سکه، تالار کمال‌الملک و خاندان غفاری قرار گرفته که در آنجا مجموعه‌ای از تابلوهای نقاشی محمد غفاری مشهورترین نقاش تاریخ معاصر ایران و دیگر اعضای هنرمند خاندان گرد آمده است. تالار آثار هنری، دیگر بخش موزه ملی ملک است که مجموعه‌ای از آثار برجسته خوش‌نویسی و نگارگری، لاکی، اسناد، نسخه‌های نفیس خطی و منسوجات را دربرمی‌گیرد. مجموعه هنر لاکی، شامل قلمدان‌ها، قاب‌آیینه‌ها و جلدهای لاکی، دیگر بخش موزه‌ای است که در کنار تالار آثار هنری جای گرفته است».

 

به گفته وی، یکی از بخش‌های جذاب موزه ملی ملک، مجموعه اهدایی بانو عزت‌ملک ملک، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک واقف این نهاد بزرگ فرهنگی است که گنجینه‌ای از تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه‌های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی است. بانو عزت ملک ملک، این مجموعه را در سال 1385 خورشیدی به موزه اهدا کرده است.

 

مدیر روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک یادآور شد: «نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، از بخش‌های مهم و تماشایی این موقوفه 77 ساله است که در آن تندیس واقف ساخته حمید کنگرانی، شجره‌نامه خانوادگی، نقشه موقوفات ملک در خراسان و مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی و وسایل شخصی این واقف بزرگ به نمایش درآمده است. همچنین اصل عقدنامه ازدواج امیرکبیر و ملک‌زاده خانم، خواهر ناصرالدین شاه قاجار در این نمایشگاه قرار گرفته است».

 

گفتنی است، بر اساس اعلام روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک ، علاقه‌مندان به بازدید از این مجموعه جذاب آثار تاریخی و فرهنگی می‌توانند به نشانی تهران، خیابان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (محوطه باغ ملی)، موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک مراجعه کنند یا برای تنظیم برنامه بازدید و دریافت اطلاعات بیش‌تر با شماره تلفن 66751291 (روابط عمومی) تماس بگیرند.

/ 0 نظر / 5 بازدید