از دیوان نفیس چاپ عکسی حافظ رونمایی شد

در سیزدهمین  آئین بزرگداشت حامیان نسخ خطی که روز سه‌شنبه 28/08/92 در سالن همایش‌های ساختمان کتابخانه ملی برگزار شد؛ از دیوان نفیس حافظ  رونمایی شد.

 

 این اثر با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گروه صنعتی سدید و موسسه فرهنگی هنری فرانگر پارس تهیه شده است.

 

دکتر اسماعیلی، مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری فرانگر پارس، در توضیح ویژگی های این اثر به چاپ عکسی این دیوان از روی نسخه خطی دیوان حافظ به خطاطی مرتضی عبدالرسولی (موجود در کتابخانه ملی)، چاپ محدود (999 نسخه) و تهیه شناسنامه برای هر نسخه و ثبت نام خریدار هر نسخه در آن اشاره نمود.

 

امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی و ستاد بازسازی عتبات عالیات از دیگر بخش های همایش سیزدهمین  آئین بزرگداشت حامیان نسخ خطی بود. به موجب این تفاهم نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بحث حفظ و نگهداری، آموزش و تهیه منابع به یاری کتابخانه های عتبات عالیات خواهد پرداخت.

 

همچنین در این همایش از کتاب های: ارجنامه مرحوم آیت الله سید عبدالعزیز طباطبایی یزدی، ارجنامه دکتر سید محمد دبیرسیاقی و آخرین ویرایش فهرست نسخ خطی کتابخانه ملی رونمایی شد.

 

در پایان از برگزیدگان در بخش های مختلف: کتاب (4 کتاب برگزیده و 10 کتاب شایسته تقدیر)، پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا (2 پایان نامه برگزیده و 2 پایان نامه شایسته تقدیر)، مقاله (2 مقاله برگزیده و 4 مقاله شایسته تقدیر)، اهداگران نسخ خطی، پیشکسوتان حوزه فهرست نویسی نسخ خطی، کارشناسان مقوم، نشریه، ناشر و موسسه فعال در حوزه نسخ خطی، وب سایت، و طرح پژوهشی تقدیر شد.

 

گفتنی است در حاشیه برگزاری همایش، در محوطه بیرون از سالن برگزاری، نمایشگاهی از اسناد و نسخ خطی مربوط به واقعه عاشورا برپا بود.

/ 0 نظر / 2 بازدید