قرآن قدیمی نوشته وصال شیرازی رونمایی شد

صلاحی در این نشست خبری در خصوص فعالیت و عملکرد کتابخانه ملی گفت: امسال از 50 کشور برای ارسال تصویری از قرآن‌های خطی و نفیس خودشان دعوت کردیم که  به طور کل 20 کشور  با ما همکاری کردند و نسخه دیجیتالی آثارشان را برای این کتابخانه ارسال کردند.

  • ·         جزئیات برنامه های غرفه کتابخانه ملی در نمایشگاه بین المللی قرآن

صلاحی با اشاره به عملکرد کتابخانه ملی برای حضور در نمایشگاه بین المللی قرآن اذعان کرد: تا سال 89، نمایشگاه قرآن را در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می کردیم  که شامل منتخبی از قرآن‌های نفیس گردآوری از رمضان سال گذشته تا رمضان سال جدید می شد، اما در سال گذشته این روال تغییر کرد و نمایشگاه رمضان را از سازمان اسناد به نمایشگاه قرآن کریم منتقل کردیم و عنوان آن را «قرآن و عترت» گذاشتیم، که علاوه بر قرآن، نسخ خطی نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه را نیز به مردم ارائه کردیم.

 وی افزود: در سال گذشته ابتکار عملی انجام دادیم که اولی انتقال کتابخانه به ملی به نمایشگاه و دیگری دعوت از کشورها برای ارائه نسخ خطی به کتابخانه در کنار حوزه قرآن و عترت بود. همچنین امسال 73 سند مرتبط با قرآن و رمضان در غرفه کتابخانه ملی ایران به نمایش گذاشته است.

  • ·         7000 نسخه خطی ایرانی در کتابخانه افغانستان موجود است

وی همچنین با یادآوری  نسخ خطی قابل دسترس در کتابخانه ملی افغانستان، بیان کرد: در حال حاضر  7000 نسخه خطی ایرانی در کتابخانه افغانستان موجود است که برای دیجیتالی کردن این نسخه‌ها و انتقال آنها به کشور ایران توافقاتی میان این دو کشور انجام شده است.

 صلاحی تاکید کرد: تعداد اسناد مربوط به ایران در آرشیو ملی افغانستان 13 هزار سند است که اولویت ما اسکن، دیجیتالی کردن و انتقال محتوایی آن از افغانستان به ایران است.

 وی ضمن تشریح تعاملات خوبی که کتابخانه با کشور افغانستان برقرار کرده است از تداوم و استمرار این همکاری اظهار امیدواری کرد.

 صلاحی در ادامه به برپایی نمایشگاه "پنجره ای به آسمان " در کتابخانه ملی اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه به موضوع رمضان و قرآن از طریق مطبوعات دوره قاجار می پردازد.

سخی منیر رئیس آرشیو ملی افغانستان، تا کنون 5بار به ایران آمده است، نیز در این نشست بیان کرد: با دیدن بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم متوجه شدم که آثار متعددی مربوط به دین و مذهب در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار می‌گیرد که خوشبختانه مخاطبان آن نیز بیشتر نسل جوان هستند.

  • ·         از بین رفتن بسیاری از کتابخانه‌های شخصی و آثار نفیس افغانستان در جنگ

وی اضافه کرد: به دلیل جنگ‌هایی که در کشور افغانستان رخ داده است، بسیاری از کتابخانه‌های شخصی و آثار نفیس این کشور از بین رفته اند و ما در حال حاضر در تلاش هستیم، طبق دستورالعمل یونسکو 800 هزار سند را از کشور بریتانیا و 7 هزار و 500 سند را به افغانستان انتقال دهیم.

 وی افزود: از آنجا که ضعف فرهنگ ایران همان ضعف فرهنگی افغانستان است و بالعکس؛ باید با ایجاد تفاهم‌نامه‌های متعدد  این ضعف‌ها را حل و فصل کرد.

  • ·         رونمایی از قرآن قدیمی نوشته وصال شیرازی

در ادامه این نشست قرآن قدیمی نوشته وصال شیرازی توسط دکتر صلاحی رونمایی شد.

  حسین توکلی رودسری، کارشناس دست نوشته های نسخه خطی، در خصوص این کتاب قرآن به خبرنگار لیزنا  گفت: این کتاب توسط وصال شیرازی در دوره فتحعلی شاه و آقا محمد قاجاربه نگارش در آمده است و همه تذهیبات و تزئینات بکار رفته در آن نمونه همه آرایه ها وتزئیناتی است که در ایران استفاده می شده است.

 وی تاکید کرد: این اثر با رنگ هایی که از سنگ های کانی و معدنی بدست می آید طراحی و آماده شده است و وصال شیرازی در این کتاب از مکتب تذهیب شیراز وام گرفته است.

 به گفته این کارشناس دست نوشته های نسخه خطی، وصال شیرازی که در خانواده ای هنرمند پرورش یافته بود در سن 64 سالگی به دلیل اصرار و زیاده روی در کار دارفانی را وداع گفت. آرامگاه این هنرمند بزرگ در شاهچراغ شیراز قرار دارد.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید