قرآن دست‌نویس قرن 13 به گنجینه کتابخانه آستان قدس اهدا شد

حلیمه نیری، از اهالی لنگرود، در دیداری با رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، این قرآن را به کتابخانة حضرت رضا علیه‌السلام اهدا کرد.

محمدهادی زاهدی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در این دیدار، ضمن قدردانی از این حرکت، آن را عملی پسندیده نامید و یادآور شد: «کتابخانة آستان قدس رضوی، بزرگ‌ترین گنجینة قرآنی جهان را در اختیار دارد که گل سرسبد این گنجینة عظیم، قرآن‌های منسوب به ائمة اطهار علیهم‌السلام است».

 

وی به قرآن‌های منسوب به دست‌خط امام علی علیه‌السلام، امام حسن علیه‌السلام، امام حسین علیه‌السلام، امام سجاد علیه‌السلام، امام موسی کاظم علیه‌السلام و امام رضا علیه‌السلام اشاره کرد و افزود: «در گنجینة قرآن و نفایس موزة آستان قدس رضوی، مجموعه‌ای از این قرآن‌ها و همچنین قرآن‌هایی نفیس از دوره‌های مختلف تاریخی، در معرض نمایش قرار دارد».

 

زاهدی، قرآن اهداشده را متعلّق به سدة 13 قمری دانست و توضیح داد: «این قرآن، دارای سرلوح مزدوج، دو کتیبة متناظر، گوی زرین در فواصل آیات، جدول‌کشی اوراق به تحریر مشکی و سرنج، و جلد روغنیِ مزیّن به ترنج و سرترنج می‌باشد».

 

حلیمه نیری، در این دیدار، این قرآن را میراثی خانوادگی خواند و گفت: «این قرآن، امانتی بود که به نیابت از شوهر و پدرشوهر مرحومم، صمد و حاج محمد اسلامی‌خواه، به امام رضا علیه‌السلام تحویل دادم».

 

وی با ابراز مسرّت از اهدای این قرآن، آن را دِینی اداشده توصیف کرد و اظهار داشت: «حاج محمد اسلامی‌خواه، خادم امام حسین علیه‌السلام بود که در وقف‌نامه‌ای به دست‌خط خود، این قرآن را وقف چهارده معصوم علیهم‌السلام کرده بود و اکنون با ادای این دِین، احساس رضایت دارم».

در پایان، نوری‌نیا، کارشناس گنجینة مخطوطات سازمان یادشده نیز با آرزوی توفیق برای واقف این قرآن، وقف را عملی ماندگار توصیف کرد و گفت: «در وقف، اصل شیء تا ابد برای واقف می‌ماند و این، ویژگی ارزشمند وقف است».

/ 0 نظر / 7 بازدید